CO TO JEST TLENEK WĘGLA?
Tlenek węgla jest bezbarwnym i bezwonnym silnie trującym gazem. Dostaje si do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów. Jeśli używasz węgla i drewna, dokonuj okresowych przeglądów nie rzadziej ni raz na trzy miesiące. Gdy używamy gazu ziemnego czy oleju opałowego - nie rzadziej ni raz na pół roku. Zarządca budynku lub właściciel ma obowiązek m.in. przeglądu instalacji wentylacyjnej nie rzadziej ni raz w roku.
Jak uchronić swoje życie od ryzyka zatrucia czadem? Temat ten zgłębili także chorzowscy seniorzy. Między innymi na te inne pytania odpowiadali eksperci, którzy gościli w Centrum Integracji Międzypokoleniowej na ostatniej w tym roku "Akcji Aktywizacji".
W tym roku strażacy interweniowali już 365 razy w związku z tlenkiem węgla. W całym zeszłym roku takich interwencji było ponad 7400 – poinformował nadbryg. Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.
Z badań przeprowadzonych na zlecenie MSWiA wynika, że ponad 1/4 Polaków twierdzi, że żeby uchronić się przed pożarem wystarczy być uważnym. Tylko 6% wie, że trzeba mieć sprawne instalacje elektryczne, grzewcze i gazowe. Według statystyk PSP, wady i niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji grzewczych to przyczyna ponad połowy pożarów w budynkach. Badania wykazały również, że tylko co dziesiąty Polak wie, że w domu trzeba mieć gaśnicę, a jedynie 8% uważa, że trzeba regularnie czyścić i sprawdzać szczelność komina, i umawiać na kontrole kominiarza. Mniej niż jeden na pięciu Polaków ma w domu czujnik dymu lub czadu.
Szansę na bezpłatne czujniki mają słuchacze ogólnopolskich i lokalnych rozgłośni radiowych. W ramach kampanii „Czad i ogień. Obudź czujność” przeprowadzone zostaną rozmowy z ekspertami PSP i konkursy dla słuchaczy, w których nagrodami będą czujki dualne wykrywające czad i dym (400 sztuk).
CO ZROBIĆ, ABY BY BEZPIECZNYM!
• zapewnij prawidłow wentylacj pomieszczeń,
• stosuj mikrowentylacj okien i drzwi,
• nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych,
• z pomoc fachowców dokonuj okresowych przeglądów komina, urządze grzewczych i instalacji wentylacyjnej,
• nie spalaj niczego w zamkniętych pomieszczeniach, jeżeli nie s wentylowane,
• zainstaluj czujki tlenku węgla w tej części domu, w której sypia twoja rodzina. To bardzo skuteczne urządzenia, które niejedno życie ju uratowały;
Tylko czujka pozwola stwierdzić obecnoś tlenku węgla. W sprzedaży oprócz czujek tlenku węgla są także urządzenia wykrywające jednocześnie tlenek węgla i inne groźne substancje.
Napisz komentarz
Komentarze