W nadchodzącą niedzielę, wypadającą 14 sierpnia, w skansenie będzie miał miejsce Dzień Ziół. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12:00 i potrwa około 5h – gdyż jego zakończenie jest planowane na 17:00.
Zielarstwo jest to dział wiedzy zajmujący się zagadnieniami takimi jak: uprawa roślin zielarskich, zbiory, suszenie i przechowywanie surowców zielarskich oraz hodowla odmian użytkowych. Uprawa roślin zielarskich jest jedną z najmłodszych gałęzi produkcji rolniczej, ale ich użytkowanie sięga najdawniejszych czasów. W ostatnim czasie wyraźnie wzrasta zainteresowanie roślinami leczniczymi i jadalnymi oraz ich szerokie wykorzystywanie w lecznictwie, dietetyce i kosmetyce.
Zielarstwo dostarcza roślinnych surowców dla ziołolecznictwa (z którym nie powinno być mylone, gdyż ziołolecznictwo to dział medycyny i farmakologii zajmujący się wytwarzaniem leków ziołowych).
Dzień Ziół będzie okazją do bliższego zapoznania się z tym tematem. Podczas imprezy odbędą się prelekcje o zdrowotnych walorach ziół m.in. o leczeniu miażdżycy czy cholesterolu. Będzie można posłuchać o tym, skąd wywodzi się herbata i w jaki sposób należy ją parzyć, zostaną też przybliżone jej różne gatunki. Odbędą się warsztaty „jak wąchać, przetwarzać i rozpoznawać zioła”, podczas których zostanie przekazana wiedza jakich przypraw należy używać w kuchni i jak zioła wspomagają różnego rodzaju diety. Zwieńczeniem spotkania będzie występ zespołu „Maliniorze”.
Chorzowskie Muzeum GPE w niedziele jest otwarte od godziny 10:00 do 21:00. W dni podczas których w skansenie odbywają się imprezy plenerowe obowiązują ceny biletów wstępu imprezowych: normalny 9zł, ulgowy 7zł i specjalny 1zł (przysługuje osobom niepełnosprawnym, dzieciom od 3 do 7 lat, i opiekunom grup). W skansenie obowiązuje Karta Dużej Rodziny, w związku z czym dla jej posiadaczy sprzedawane są bilety wstępu imprezowe KDR: normalny 4,50zł i ulgowy 3,50zł.
W te wakacje nie jest to pierwsze wydarzenie poruszające problematykę zielarstwa. O poprzednim, przeznaczonym dla najmłodszych i odbywającym się w ramach cyklu „wakacje w skansenie”, pisaliśmy tutaj.
Dokładny program wydarzenia prezentuje się następująco:
12.00 – otwarcie imprezy Tomasz Gluźniewicz
12.15 – o smakach i zapachach ziół opowie – Jadwiga Pitek
12.35 – historia herbaty w Polsce – Herbaciarnia Bytom
13.00 – zioła dla chorego serca - Zbigniew Tomasz Nowak
13.30 – występ Beskidzkiego Stowarzyszenia Produkcji Ekologicznej i Turystyki BEST PROEKO
14.00 – parę słów o ziołach eko - Jacek Wołoski
14.20 – ziołowe leczenie nadciśnienia - Zbigniew Tomasz Nowak
14.50 – zapomniane herbaty oolong – Herbaciarnia Bytom
15.10 – zioła koroną bioróżnorodności – Anna Bednarek ( Beskidzkie Stowarzyszenie Produkcji Ekologicznej i Turystyki BEST PROEKO )
15.30 – zioła w kuchni – Kuchnia Świętej Hildegardy z Chorzowskiego Bractwa Bożogrobców
15.45 – przerwa techniczna
16.00 – występ Zespołu Maliniorze
Miejsca, gdzie odbywają się wykłady, warsztaty i występy prezentujemy poniżej:
Zagroda z Panewnik - Beskidzkie Stowarzyszenie Produkcji Ekologicznej i Turystyki BEST PROEKO
Zagroda Sołtysa - Herbaciarnia Bytom:
- pokazy Gong Fu Cha ( parzenie herbaty w chińskim stylu )
- degustacja 54-letniej herbaty typu puer-ha
Przed zagrodą – pokazy eksperymentów dla dzieci przygotowane przez Centrum Helen Doron i Fundację Edukacyjną Kombinatory
Chałupa ze Strzemieszyc - Warsztaty – smaki i zapachy ziół
Chałupa z Kaliny - prezentacja dawnej apteki
źródło: Muzeum GPE w Chorzowie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Wikipedia
Napisz komentarz
Komentarze