Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 23 lutego 2025 07:23

Planetarium Śląskie zaprasza na obserwacje Księżyca!

Już w najbliższą sobotę czeka nas Międzynarodowa Noc Obserwacji Księżyca. Planetarium Śląskie przygotowało na tę okazję sporo atrakcji.
Planetarium Śląskie zaprasza na obserwacje Księżyca!

Międzynarodowa Noc Obserwacji Księżyca to zainicjowana przez NASA światowa inicjatywa, zachęcająca do lepszego poznania Srebrnego Globu. Wydarzenie jednoczące entuzjastów astronomii odbywa się corocznie jesienią, a konkretnie w okolicach I kwadry Księżyca, kiedy to występują najlepsze warunki do jego obserwacji. W tym roku dzień ten wypada na 14 września, a wśród podmiotów, które dołączyły do tej fascynującej akcji po raz kolejny znalazło się Planetarium Śląskie.

Co przygotowano?

O godz. 15:00 w starym holu Planetarium swoją wystawę symulacji lądowania na Księżycu przedstawi Muzeum Historii Komputerów i Informatyki. O godz. 17:00 oraz 18:00 adepci astronomii wezmą udział w warsztatach "Ale Faza!", podczas których będzie można dowiedzieć się m.in. dlaczego Księżyc jest widoczny z Ziemi tylko z jednej strony oraz jak powstają fazy Księżyca. Również o 18:00 w Sali Planetarium rozpocznie się wyjątkowy seans pt. "Tajemnice Księżyca".

- W tym specjalnym pokazie wyruszymy razem z astronautami misji Apollo 11, by odkryć sekrety, które skrywa nasz satelita. Poznamy fascynujący krajobraz jego powierzchni, zgłębimy zjawisko faz Księżyca i dowiemy się, dlaczego możemy podziwiać spektakularne zaćmienia Słońca. Nowoczesna aparatura Planetarium pozwoli nam spojrzeć na nieznaną, ciemną stronę Księżyca i nie tylko. Wraz z astrofizykiem Grzegorzem Przybyłą zapraszamy na niezwykłą przygodę na jednym z największych naturalnych satelitów naszego Układu Słonecznego! - zachęcają w Planetarium.

Po seansie uczestnicy przeniosą się na zegar słoneczny. Tam odbędą się ciekawe wykłady, podczas których będzie można poznać ciekawostki na temat naszego satelity, ale też i księżyców innych planet Układu Słonecznego. Wykładom towarzyszyć będą obserwacje prowadzone na tarasie Planetarium oraz w obserwatorium astronomicznym.

Wydarzenie, poza udziałem w seansie (>>BILETY<<), jest bezpłatne. Na warsztaty "Ale Faza!" i obserwacje obowiązują darmowe wejściówki, które będą rozdawane w najbliższą sobotę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JoTreść komentarza: Kto by sie spodziewoł? Żodyn. Data dodania komentarza: 30.01.2025, 16:09Źródło komentarza: Szymon Michałek dogadał się z PiS-em. “Dlaczego tak długo to trwało?”Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Ze skansenu robia jakąs trupiarnie , podobało mi sie jak robili tam imprezy kulturalne teraz zapraszaja tam kiepskie teatrzyki i robia straszenie ludzi . Data dodania komentarza: 25.01.2025, 13:00Źródło komentarza: Duchy i strachy ponownie nawiedzą chorzowski SkansenAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Kompetentny prezydent w kompetentnym urzędzie Data dodania komentarza: 25.01.2025, 10:05Źródło komentarza: Chorzów zaleje fala śmieci? Umowa z PTS ALBA wygasa za kilka dniAutor komentarza: Szumi Treść komentarza: Już Wam Trump za chwilę wybije te zieloną głupotę z głowy Zamiast otwierać kopalnie to zajmujecie się zieloną propagandą, eko terroryści, jeszcze chwila i w tym mieście będzie można zasiać kartofle i kukurydzę.aaa, przepraszam będą nowe żabki i kubiki żeby gawiedź mogła kupić codziennie te 3 mln małpek i 16 mln puszek piwa Gratulacje Data dodania komentarza: 24.01.2025, 18:20Źródło komentarza: Dofinansowanie na odnawialne źródła energii. "To kolejny krok w stronę zielonej przyszłości Chorzowa"Autor komentarza: Ogarnijcie tematTreść komentarza: Ostatnio coś sporo osób odchodzi z powodu walki z chorobą i to nawet młodych osób... ciekawe o co chodzi. Hmm...Data dodania komentarza: 20.01.2025, 08:55Źródło komentarza: Zmarła Magdalena Sekuła, dziennikarka związana z ChorzowemAutor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Czy w Polsce bra pskixh imion na L ?Data dodania komentarza: 11.01.2025, 09:14Źródło komentarza: Jakie imię dla żyrafy? Trwa głosowanie!