Międzynarodowa Noc Obserwacji Księżyca to zainicjowana przez NASA światowa inicjatywa, zachęcająca do lepszego poznania Srebrnego Globu. Wydarzenie jednoczące entuzjastów astronomii odbywa się corocznie jesienią, a konkretnie w okolicach I kwadry Księżyca, kiedy to występują najlepsze warunki do jego obserwacji. W tym roku dzień ten wypada na 14 września, a wśród podmiotów, które dołączyły do tej fascynującej akcji po raz kolejny znalazło się Planetarium Śląskie.
Co przygotowano?
O godz. 15:00 w starym holu Planetarium swoją wystawę symulacji lądowania na Księżycu przedstawi Muzeum Historii Komputerów i Informatyki. O godz. 17:00 oraz 18:00 adepci astronomii wezmą udział w warsztatach "Ale Faza!", podczas których będzie można dowiedzieć się m.in. dlaczego Księżyc jest widoczny z Ziemi tylko z jednej strony oraz jak powstają fazy Księżyca. Również o 18:00 w Sali Planetarium rozpocznie się wyjątkowy seans pt. "Tajemnice Księżyca".
- W tym specjalnym pokazie wyruszymy razem z astronautami misji Apollo 11, by odkryć sekrety, które skrywa nasz satelita. Poznamy fascynujący krajobraz jego powierzchni, zgłębimy zjawisko faz Księżyca i dowiemy się, dlaczego możemy podziwiać spektakularne zaćmienia Słońca. Nowoczesna aparatura Planetarium pozwoli nam spojrzeć na nieznaną, ciemną stronę Księżyca i nie tylko. Wraz z astrofizykiem Grzegorzem Przybyłą zapraszamy na niezwykłą przygodę na jednym z największych naturalnych satelitów naszego Układu Słonecznego! - zachęcają w Planetarium.
Po seansie uczestnicy przeniosą się na zegar słoneczny. Tam odbędą się ciekawe wykłady, podczas których będzie można poznać ciekawostki na temat naszego satelity, ale też i księżyców innych planet Układu Słonecznego. Wykładom towarzyszyć będą obserwacje prowadzone na tarasie Planetarium oraz w obserwatorium astronomicznym.
Wydarzenie, poza udziałem w seansie (>>BILETY<<), jest bezpłatne. Na warsztaty "Ale Faza!" i obserwacje obowiązują darmowe wejściówki, które będą rozdawane w najbliższą sobotę.
Napisz komentarz
Komentarze