Czwartkowa sesja rozpoczęła się od wprowadzenia do porządku obrad autopoprawek związanych ze zmianami personalnymi. Przygotowano uchwały dotyczące odwołań przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej i powołaniu w ich miejsca radnych Ruchu Samorządowego Szymona Michałka i Prawa i Sprawiedliwości. Dotyczyły działających przy chorzowskim magistracie komisji, rad społecznych i prezydium.
Głos zabrał Marcin Michalik. Zapytał, dlaczego z tak niewielkim wyprzedzeniem poinformowano o proponowanych zmianach. Dodał, że nie jest zaskoczony zacieśnieniem relacji pomiędzy klubami.
- Już rok temu pan prezydent Michałek zapowiadał, że będzie koalicja z PiS-em i porozumienie z Prawem i Sprawiedliwością. Ja się zastanawiam, dlaczego tak długo to trwało? - zapytał.
Marcin Weindich poprosił o uzasadnienie wniosku o jego odwołanie, przypominał o dobrej współpracy i wcześniejszym wyborem go na przewodniczącego komisji Rodziny i Pomocy Społecznej z kompletem głosów. Nikt nie udzielił odpowiedzi.
PiS i radni Michałka w miejsce przedstawicieli KO
Odwołano Marcina Michalika (KO) z funkcji przewodniczącego Komisji Budżetu i Gospodarki, a na jego miejsce powołany został Grzegorz Joszko (RSSM). W Komisji Infrastruktury i Bezpieczeństwa Marka Otte (KO) zastąpił Sławomir Kordela (RSSM). Marcina Weindich (KO) na stanowisku przewodniczącego Komisji Rodziny i Pomocy Społecznej zmienił Michał Pricel (PiS).
Odwołano także Krzysztofa Łazikiewicza jako przedstawiciela gminy Chorzów w Samorządowym Chorzowsko - Świętochłowickim Związku Wodociągów i Kanalizacji i powołano w jego miejsce Ewę Przybylską (RSSM).
Ze składu Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie usunięto Halinę Hiltawską i Barbarę Tabin (obie KO). Zastąpią je Grzegorz Krzak i Michał Pricel (obaj PiS).
W głosowaniu tajnym zdecydowano o odwołaniu wiceprzewodniczącej rady Aleksandry Zimnik (KO). Tego dnia nie głosowano nad powołaniem nowej osoby na to miejsce.
Za podjęciem powyższych uchwał zgodnie opowiedzieli się radni PiS-u oraz Szymona Michałka. Radni KO byli przeciw lub wstrzymywali się od głosu.
Po objęciu urzędu, Szymon Michałek mówił, że zaproponował podział stanowisk tak, aby znalazły się w nich wszystkie ugrupowania. Podkreślał, że dzięki temu każdy mieszkaniec będzie czuł, że ma swojego przedstawiciela.
Cicha koalicja
Uchwalona w grudniu w bólach uchwała budżetowa, jak ustaliliśmy, był to początek dobrej współpracy Michałka z PiS-em. Już wtedy otrzymaliśmy informację, że w noc poprzedzającą głosowanie miało być podpisane porozumienie pomiędzy klubami. W sprawę zaangażowany miał być poseł na Sejm RP Marek Wesoły. Tę informację potwierdziliśmy w dwóch niezależnych źródłach. Budżet na rok 2025 przepchnięto głosami tych dwóch klubów, Koalicja Obywatelska wstrzymała się wtedy od głosu.
Na czwartkowej sesji rady miasta zapytaliśmy Grzegorza Krzaka (przewodniczący klubu PiS i wiceprzewodniczący rady) czy ostatnie zmiany personalne to oficjalny początek koalicji. - Odpowiedź brzmi “nie” - stwierdził. Poproszony o nazwanie tej relacji, zgodził się na określenie jej “współpracą”.
Warto dodać, że w minionym tygodniu w Chorzowie, na zaproszenie Szymona Michałka pojawił się kandydat na prezydenta RP Karol Nawrocki, popierany przez PiS. Prezydent Chorzowa przyznał w środę na antenie Radia BEST, że do spotkania doszło po jego ustaleniach z Markiem Wesołym.
Napisz komentarz
Komentarze