Otwarty w 1975 roku chorzowski Skansen uznawany jest za jedno z najważniejszych muzeów na wolnym powietrzu w całej Polsce. Stawiając sobie za cel zachowanie i prezentację tradycyjnej kultury ludowej naszego regionu, udało mu się zgromadzić aż 78 obiektów, w tym różnego rodzaju: zagrody chłopskie, budynki gospodarcze, obiekty sakralne, spichlerze czy ekspozycje wnętrz. Oprócz tego na terenie Skansenu prowadzona jest działalność edukacyjna - organizowane są warsztaty, pokazy i lekcje muzealne, które przybliżają zapomniane tradycje oraz zwyczaje ludowe. Regularnie odbywają się tam również imprezy plenerowe, umożliwiające odwiedzającym bezpośredni kontakt z kulturą Górnego Śląska.
Jubileusz już za pasem!
Jak łatwo policzyć, w 2025 roku Muzeum będzie świętować 50-lecie swojego istnienia. Na tę okazję przygotowana zostanie jubileuszowa wystawa czasowa, która ma powstać z udziałem wszystkich sympatyków tego obiektu.
– Nasze muzeum jest miejscem ochrony dziedzictwa oraz ginących tradycji, gdzie udało się ocalić i zatrzymać w czasie dla kolejnych pokoleń zabytki architektury drewnianej dawnej wsi, której śladów ciężko się obecnie doszukać w zwartej tkance aglomeracji. Warto podkreślić, że przez pół wieku działalności tworzyła się także własna historia muzeum, którą chcemy pokazać nie tylko z perspektywy aktów założycielskich, archiwalnych fotografii czy dokumentów, ale i z perspektywy ludzi, którzy ją tworzyli – pomysłodawców, pracowników, osób zarządzających oraz licznych gości. Do tego procesu chcemy włączyć także odwiedzających, ponieważ wierzymy, że razem tworzymy tę historię – mówi Paulina Cius Górska, dyrektor chorzowskiego Skansenu.
Poszukiwane są zatem wszelkie materiały związane z historią Muzeum, pomocne w upamiętnieniu półwiecza jego działalności. Mogą to być: fotografie ukazujące zabudowania, zagrody, przyrodę, zwierzęta i ludzi, którzy odwiedzali Skansen na przestrzeni lat; fotografie z imprez plenerowych oraz wystaw czasowych; pamiątki związane z Muzeum, w tym stare bilety, programy wydarzeń, gadżety; a także wspomnienia i anegdoty, które można spisać, aby również stały się częścią tej wyjątkowej wystawy.
- Przesłane przez Was wybrane fotografie, wspomnienia i pamiątki zostaną umieszczone na wystawie czasowej, która będzie centralnym punktem obchodów 50-lecia Muzeum. Dodatkowo, planujemy publikację towarzyszącą wystawie, w której znajdą się wybrane zdjęcia oraz historie. Zostaną one również zamieszczone na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych - podkreślają w Skansenie.
Wszystkie materiały można przesłać drogą elektroniczną na adres [email protected] lub dostarczyć osobiście do siedziby Muzeum (Dział Obiektów i Zabytków Ruchomych) do końca bieżącego roku. W przypadku większych zbiorów należy wcześniej skontaktować się w celu ustalenia szczegółów ich przekazania.
Fot. Muzeum GPE
Napisz komentarz
Komentarze