Dwa Fryderyki, Złote i Platynowe Płyty, wyprzedane trasy koncertowe oraz ogromne uznanie odbiorców polskiej muzyki, określających ten projekt jako jeden z najlepszych w historii – tak w skrócie można opisać współpracę Miuosha oraz Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", której korzenie sięgają 2021 roku. "Pieśni Współczesne", bo właśnie o tym projekcie mowa to coś, czego na naszej scenie muzycznej jeszcze nie było - nie tylko ze względu na liczbę zaangażowanych artystów, ale także przełomowe podejście do tradycji. Każdy z utworów, który znalazł się na płycie, a teraz wybrzmiewa na koncertach, śmiało czerpie z tradycji pieśni ludowych Ziemi Śląskiej i Beskidu Śląskiego, nadając im jednak współczesnego charakteru.
Jesienią na półkach sklepowych pojawił się nowy krążek zatytułowany "Pieśni Współczesne. Tom II". To jednak nie koniec zaplanowanych dla fanów niespodzianek.
- Jest to pewien twór, który cały czas przyciąga uwagę, buzuje w ludziach, rezonuje i działa na emocje. Uznaliśmy, że to taki moment, żeby ludzie odpoczęli, zatęsknili za tomem pierwszym i mieli okazję porównać obie płyty. Fajnie będzie to zestawić i dać ludziom coś więcej niż półtoragodzinny koncert zbudować wydarzenie, które ma ręce i nogi, pokazuje głębszą historię tych dwóch projektów - mówi Miuosh, cytowany przez Gazetę Wyborczą.
Wczoraj w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbył się briefing prasowy zapowiadający tegoroczną trasę koncertową. Ponadto, ogłoszono, że 20 czerwca 2026 roku na Stadionie Śląskim odbędzie się niepowtarzalny i pierwszy taki koncert w historii "Antologia - I i II tom Pieśni Współczesnych".
- Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" jest ambasadorem Województwa Śląskiego, ikoną jego kultury, zaś Miuosh znakomitym promotorem regionu. Znacząco przyczyniają się do jego promocji. W czerwcu 2026 roku na Stadionie Śląskim odbędzie się koncert wyjątkowy, którego repertuar już pisze nową historię muzyki łącząc jej wszystkie elementy i gatunki. To zawsze budzi ciekawość. A swoją magię ma do tego Stadion Śląski – podkreślał marszałek Wojciech Saługa.
Wszystko wskazuje na to, że podczas koncertu kultowy Kocioł Czarownic zamieni się w największą salę koncertową na świecie. Na trybunach oraz płycie raper spodziewa się około 70 tysięcy osób, z kolei na scenie łącznie wystąpić ma około 200 artystów, w tym m.in. Natalia Szroeder, Krzysztof Zalewski, Wiktor Waligóra, Igor Herbut, Julia Pietrucha, Kayah, Tomasz Organek czy Ralph Kamiński.
- Tom I i Tom II "Pieśni Współczesnych" są podobne, a zarazem bardzo różne. Stadion Śląski jest znakomitą areną koncertową, dającą cały wachlarz możliwości - podkreśla Miuosh - Widzowie będą obserwować ten koncert na siedząco. Projekt sceny już powstaje, tak jak pomysły na choreografię. To projekt, który budzi w nas ogromne podekscytowanie - dodaje.
źródło: slaskie.pl/ NOSPR/ Gazeta Wyborcza
fot. UMWS/ Andrzej Grygiel
Napisz komentarz
Komentarze