Planetarium Śląskie otwarte zostało w 1955 roku i było wtedy pierwszą tego rodzaju placówką w naszym kraju. W 2018 roku rozpoczął się proces jego przebudowy i modernizacji, który sprawił, że uznawane jest ono obecnie również za najnowocześniejszy park nauki na świecie. Prezentowane są w nim zagadnienia związane z trzema dziedzinami nauki, tj. sejsmologią, meteorologią i astronomią, a dostępne stanowiska ekspozycyjne nie tylko pokazują różne zjawiska fizyczne, ale też pozwalają ich doświadczyć. Zwiedzający mogą m.in. przeżyć trzęsienie Ziemi, stanąć tuż przy prawdziwej błyskawicy czy odbyć symulowany lot w kosmos.
Świętowanie - czas start!
W tym roku Planetarium obchodzić będzie okrągłą rocznicę powstania, dlatego też zaplanowano w nim sporo niespodzianek.
- Rok 2025 jest dla Planetarium Śląskiego wyjątkowy, ponieważ jest to rok jubileuszowy. W grudniu obchodzić będziemy 70-lecie powstania naszej placówki. Przygotowując się do obchodów rocznicy planujemy mnóstwo atrakcyjnych wydarzeń, na które już teraz Was serdecznie zapraszamy. Każde z tych wydarzeń połączone będzie z miesiącem tematycznym - zdradzają organizatorzy.
Jako że styczeń w Planetarium Śląskim to miesiąc Układu Słonecznego, w najbliższy piątek (tj. 17 stycznia) odbędą się obserwacje teleskopowe połączone z interesującymi warsztatami oraz pokazami.
Wstęp w przypadku obserwacji planet przez teleskopy jest darmowy, z kolei bilety na pokazy, warsztaty i zaplanowany seans dostępne są >>TUTAJ<< oraz w kasach Planetarium.
Poniżej podajemy harmonogram wydarzenia:
16:00-19:30 Pokazy planet w Obserwatorium Astronomicznym (wejścia co pół godziny)
17:00-20:00 Obserwacje planet przez teleskopy
17:00 i 18:30 Warsztaty "Układ Słoneczny w miniaturze" dla najmłodszych (5-12 lat) - Laboratorium w Parku Nauki
18:00 Seans popularnonaukowy "Do krańców Wszechświata" - Sala Planetarium
Napisz komentarz
Komentarze